Twarda Guma

Czym jest rdza i jak z nią walczyć?

Tam, gdzie pojawia się metal, tam może wystąpić zjawisko korozji. To prawda znana nie od dziś. Oczywiście, by mogło się ono rozwinąć, spełnione muszą być określone warunki, gdyż zazwyczaj nic nie dzieje się bez przyczyny. A gdy ta ostatnia już wystąpi, wtedy trzeba jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, które zapobiegną dalszemu powstawaniu utlenienia oraz niszczeniu przedmiotu. Wystąpienie korozji może być bowiem bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla posiadaczy samochodów, którzy uczestniczą w ruchu drogowym. Odpowiedzmy sobie więc na pytanie czym tak naprawdę jest rdza i jak możemy z nią walczyć?

Czym jest rdza?

Pewnie możecie pamiętać z lekcji fizyki lub chemii, że powstaje ona w wyniku utleniania się żelaza i jego stopów pod wpływem wody, wilgoci czy też wilgotnego gruntu, tworząc przy tym niejednolitą warstwę. Dlatego każdy metalowy przedmiot jest na nią narażony, wliczając w to także wszelkiego rodzaju pojazdy. Ale dlaczego zjawisko korozji pojawia się w samochodzie? Jest to efekt ścierania się oraz uszkodzenia lakieru, obić karoserii czy też zarysowań, a także działania na te niedoskonałości wilgoci oraz padającego deszczu. W szczególności najbardziej podatne na występowanie rdzy w samochodzie są progi, przednia maska, klapa bagażnika, nadkola czy też płyta podłogowa – będąca podstawowym elementem nośnym pojazdu. Ostatnie z wymienionych elementów najczęściej „cierpią” podczas zimowej aury, gdyż oprócz wody dostaje się tam również sól drogowa, które potęguje to zjawisko. Dlatego, jeżeli zauważysz na swoim aucie pojawiające się zjawisko korozji, czym prędzej podejmij kroki w celu jej usunięcia.

Jak walczyć z rdzą?

Najbardziej skuteczna jest oczywiście profilaktyka. Warto skorzystać z usług profesjonalistów i zadbać o zabezpieczenia antykorozyjne auta. Dotrą oni do najmniejszych ognisk korozji i je usuną, a jeśli ich nie znajdą, zastosują środki, które ochronią Twój samochód przed jej wystąpieniem. Jeżeli rdza pojawiła się w dużych ilościach, również najlepiej zlecić jej usunięcie specjalistom. W przypadku wystąpienia małych uszczerbków można spróbować zwalczyć ją samemu. Potrzebne do tego są taśma, folia malarska, szczotka druciana oraz neutralizator rdzy. Pierwsze z dwóch wymienionych przedmiotów posłużą Ci do zabezpieczenia zdrowego lakieru w najbliższych fragmentach jego uszkodzenia. Druciana szczotka pozwoli usunąć Ci luźne fragmenty korozji, neutralizator rdzy pokryje niewielkie uszczerbki i przekształci rdzę do stabilnej postaci. Podczas korzystania z tego preparatu nie można zapomnieć o rękawiczkach ochronnych oraz pędzelku, którym powinno się nanieść go na miejsce uszkodzenia.

Scroll to Top